Zbavte se nafouknutého břicha zdravě a chutně
Věděli jste, že ačkoli jste s mlékem a mléčnými výrobky nikdy neměli žádné potíže, nemusí to tak být navždy? Čím je člověk starší, tím více u něj klesá aktivita enzymů laktázy, které jsou zodpovědné za štěpení laktózy ve střevě. Ale nemylte se – intolerance není nemoc, jde spíše o trávicí problém. Dobrou zprávou je, že i bez mléka se dá plnohodnotně žít, ba dokonce i mlsat!
JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY?
Laktózovou intoleranci poznáte podle nepříjemného nafukování, které vzniká v důsledku putování nestrávených částic laktózy z tenkého střeva do tlustého. Proto vám po snědení mléčných produktů najednou netráví, často se přidají křeče, bolesti břicha či průjem. Míra těchto problémů závisí na tom, do jaké míry vám v těle funguje zmíněný enzym. Nepleťte si však intoleranci s alergií na mléčnou bílkovinu – tou trpí přibližně tři procenta populace a její léčba vyžaduje mnohem přísnější pravidla i pravidelný lékařský dohled.
POMŮŽE VÁM FLEXIBILNÍ STRAVOVÁNÍ
Pokud máte podezření, že za vašimi trávicími problémy může stát právě nesnášenlivost laktózy, začněte si všímat, co a kolik toho přes den zkonzumujete. Místo toho, abyste sahali po radikálních řešeních a dostávali se zbytečně do stresu, zkuste krok po kroku zavést do vašich stravovacích návyků více rostlinných potravin. Ty rychle odlehčí trávení a zároveň jsou pro vaše tělo cenným zdrojem vápníku. „Pro lehkou stravitelnost a dobrou využitelnost vícerých živin je tofu velmi vhodné při léčebném i preventivním stravování. Je vynikajícím zdrojem bílkovin při trávicích těžkostech,“ říká dietologička MUDr. Alexandra Frolkovičová a dodává: „I proto doporučuji, aby člověk se smíšeným stravováním měl několik čistě „rostlinných dní“ do týdne.“
Počátkem 90. let se objevil nový termín „flexitarián“, který v sobě spojuje principy smíšeného stravování s preferencí rostlinných potravin. Jako flexitarián se může označit každý, kdo nemá potřebu stát se vegetariánem, ale pochopil, že snížení příjmu živočišných produktů a zvýšení rostlinné potravy a sójových výrobků mu prospívá. Především když trpíte nesnášenlivostí laktózy, vám rostlinné produkty pomohou nahradit mnohá oblíbená jídla, včetně těstovin, palačinek nebo „falešných“ francouzských brambor. 100% rostlinné krémové pomazánky na čerstvém krajíci chleba vám spolehlivě zaženou hlad a přitom nezkomplikují život trávicími obtížemi.
CHUŤ NA SLADKÉ? ŽÁDNÝ PROBLÉM
Problémy, spojené s laktózovou intolerancí nejčastěji pocítíte po ranní kávě s mlékem nebo konzumaci potravin založených na kombinaci klasického mléka, smetany či šlehačky. Tušíte správně, že kromě pudinků a smetanových jogurtů se musíte mít na pozoru i ve společnosti lákavých dezertů. Je proto lepší sahat po veganských verzích, kde máte jistotu, že se určitě žádná laktóza neobjeví. Nebo si upečte cosi doma – třeba i lahodný rostlinný cheesecake. Jednoduše vyměníte živočišné produkty za rostlinné a uvidíte, že rozdíl nerozeznají ani vaši nejmenší a zároveň nejnáročnější strávníci. Především v době, kdy se děti zotavují po nemoci nebo trávicích potížích, může být zvýšené používání rostlinných produktů dobrým řešením pro zdravé a chutné mlsání. „Z dosud realizovaných studii vyplývá, že tofu a sója jsou potraviny vhodné pro každodenní konzumaci a čím v útlejším věku se s jejich konzumací začne, tím je jejich preventivní účinek vůči vícerým onemocněním výraznější,“ potvrzuje MUDr. Frolkovičová.
NA TOTO SI DEJTE POZOR
Laktóza se obvykle používá jako doplňková látka u některých druhů léků nebo výživových doplňků. Pokud jste na její přítomnost přecitlivělí, měli byste si podrobně studovat příbalové letáky a vždy se poradit s odborníkem, než začnete užívat něco nového. Laktózu objevíte i v mnoha cereáliích, sladkostech, dokonce i v instantní polévce.
Není ničím výjimečným, že vás znenadání překvapí takzvaná dočasná nesnášenlivost laktózy, a to především po překonání virového střevního onemocnění. Velmi často se vyskytuje u dětí, které jsou náchylné na rotaviry způsobující průjmy. Pokud jejich trávicí problémy přetrvávají i po léčbě, je vysoce pravděpodobné, že se jejich střevní sliznice potřebuje úplně zotavit, aby dokázala znovu plnohodnotně fungovat. Po vysazení mléka a mléčných výrobků se tento stav obvykle zcela upraví.