fbpx

Každý piaty Slovák v dospelosti bojuje s laktózovou intoleranciou

Kategória: Bez laktózy, Bez lepku

Zbavte sa nafúknutého brucha zdravo a chutne
Vedeli ste, že hoci ste s mliekom a mliečnymi výrobkami nikdy nemali žiadne ťažkosti, nemusí to tak byť navždy? Čím je človek starší, tým viac u neho klesá aktivita enzýmov laktázy, ktoré sú zodpovedné za štiepenie laktózy v čreve. No nemýľte sa – intolerancia nie je choroba, ide skôr o tráviaci problém. Dobrou správou je, že aj bez mlieka sa dá plnohodnotne žiť, ba dokonca aj maškrtiť!

AKÉ SÚ PRÍZNAKY?

Laktózovú intoleranciu spoznáte podľa nepríjemného nafukovania, ktoré vzniká v dôsledku putovania nestrávených častíc laktózy z tenkého čreva do hrubého. Preto vám po zjedení mliečnych produktov zrazu netrávi, často sa pridajú kŕče, bolesti brucha či hnačka. Miera týchto problémov závisí od toho, do akej miery vám v tele funguje spomínaný enzým. Nemýľte si však intoleranciou s alergiou na mliečnu bielkovinu – tou trpia približne tri percentá populácie a jej liečba si vyžaduje oveľa prísnejšie pravidlá i pravidelný lekársky dohľad.

POMÔŽE VÁM FLEXIBILNÉ STRAVOVANIE

Ak máte podozrenie, že za vašimi tráviacimi problémami môže stáť práve neznášanlivosť laktózy, začnite si všímať, čo a koľko toho cez deň skonzumujete. Namiesto toho, aby ste siahali po radikálnych riešeniach a dostávali sa zbytočne do stresu, skúste krok po kroku zaviesť do vašich stravovacích návykov viac rastlinných potravín. Tie rýchlo odľahčia trávenie a zároveň sú pre vaše telo cenným zdrojom vápnika. „Pre ľahkú stráviteľnosť a dobrú využiteľnosť viacerých živín je tofu veľmi vhodné pri liečebnom i pri preventívnom stravovaní. Je vynikajúcim zdrojom bielkovín pri tráviacich ťažkostiach“, hovorí dietologička MUDr.Alexandra Frolkovičová a dodáva: „Aj preto odporúčam, aby človek so zmiešaným stravovaním mal niekoľko čisto „rastlinných dní“ do týždňa“.
Začiatkom 90. rokov sa objavil nový termín „flexitarián, ktorý v sebe spája princípy zmiešaného stravovania s preferenciou rastlinných potravín. Flexitariánom sa môže označiť každý, kto nemá potrebu stať sa vegetariánom, no pochopil, že zníženie príjmu živočíšnych produktov a zvýšenie rastlinnej potravy a sójových výrobkov mu prospieva. Predovšetkým, pokiaľ trpíte neznášanlivosťou laktózy, vám rastlinné produkty pomôžu nahradiť mnohé obľúbené jedlá, vrátane cestovín, palaciniek alebo „falošných“ francúzskych zemiakov. 100 % rastlinné krémové nátierky na čerstvom chlebe vám spoľahlivo zaženú hlad a pritom neskomplikujú život tráviacimi ťažkosťami.

CHUŤ NA SLADKÉ? ŽIADEN PROBLÉM

Problémy, spojené s laktózovou intoleranciou, najčastejšie pocítite po rannej káve s mliekom alebo konzumácií potravín, založených na kombinácii klasického mlieka, smotany či šľahačky. Tušíte správne, okrem pudingov a smotanových jogurtov sa musíte mať na pozore aj v spoločnosti lákavých dezertov. Je preto lepšie siahať po vegánskych verziách, kde máte istotu, že sa určite žiadna laktóza neobjaví. Alebo si upečte čosi doma – hoci i lahodný rastlinný cheesecake. Jednoducho vymeníte živočíšne produkty za rastlinné a uvidíte, že rozdiel nerozoznajú ani vaši najmenší a zároveň najnáročnejší stravníci. Predovšetkým v čase, keď sa deti zotavujú po chorobe alebo tráviacich ťažkostiach, môže byť zvýšené používanie rastlinných výrobkov dobrým riešením na zdravé a chutné maškrtenie. „Z doteraz realizovaných štúdii vyplýva, že tofu a sója sú potraviny vhodné na každodennú konzumáciu a čím v útlejšom veku sa s ich konzumáciou začne, tým je preventívny účinok voči viacerým ochoreniam výraznejší“, potvrdzuje MUDr. Frolkovičová.

NA TOTO SI DAJTE POZOR

Laktóza sa zvykne používať ako doplnková látka pri niektorých druhoch liekov alebo výživových doplnkov. Ak ste na jej prítomnosť precitlivení, mali by ste si podrobne študovať príbalové balíčky a vždy sa poradiť s odborníkom, než začnete užívať niečo nové. Laktózu objavíte aj v mnohých cereáliách, sladkostiach, dokonca aj v instantnej polievke.
Nie je ničím výnimočným, že vás znenazdajky prekvapí takzvaná dočasná neznášanlivosť laktózy, a to predovšetkým po prekonaní vírusového črevného ochorenia. Veľmi často sa vyskytuje u detí, ktoré sú náchylné na rotavírusy, spôsobujúce hnačky. Pokiaľ im tráviace problémy pretrvávajú aj po liečbe, je vysoko pravdepodobné, že sa ich črevná sliznica potrebuje celkom zotaviť, aby dokázala znovu plnohodnotne fungovať. Po vysadení mlieka a mliečnych výrobkov sa tento jav zvyčajne úplne vytratí.