fbpx

Sója, deti a dojčenie

Kategória: Deti a tehotné ženy

Štúdie, ktoré skúmajú zdravotné aspekty konzumácie sóje sa zamerali aj na konzumáciu sóje u detí, alebo dojčiacich matiek. Ich hlavné zistenie je, že prijímanie sóje v potrave v bežnom množstve nemá negatívny vplyv na vývoj detí, alebo matiek.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúčakonzumovať až dve sójové jedlá denne ako súčasť vyváženého jedálnička pre deti. Naopak, v prípade žien dokonca znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka.

Sójová výživa pre dojčatá nepredstavuje riziko

Veľká štúdia publikovaná v roku 2001 v Journal of the American Medical Association ukázala, že dojčatá kŕmené sójovou výživou boli rovnako zdravé ako tie, ktoré boli kŕmené výživou z kravského mlieka. V tejto štúdií bolo skúmaných 811 mužov a žien vo veku 20 až 34 rokov, ktorí sa v detstve zúčastnili na štúdii o sójovej výžive a výžive z kravského mlieka. Vo viac ako 30 zdravotných aspektoch neboli medzi nimi zistené žiadne významné rozdiely.

Dojčenie materským mliekom je najbezpečnejšie

Napriek neškodnosti sóje lekári stále poukazujú na to, že niet lepšej výživy pre dieťa, ako je materské mlieko. Deti chované iba na materskom mlieku vykazujú fenomenálne výhody