fbpx

Vyrábame zo slovenskej, NON GMO sóje

Kategória: Nátierky, Novinky

Alfa Bio reaguje na nárast dovozu modifikovanej sóje z USA do Európy

Banská Bystrica, 22. január 2019 – Médiami v týchto dňoch zaznela obava zo zvýšenia dovozu geneticky modifikovanej sóje do Európy z USA za posledné obdobie, ktorý sa v dôsledok nižších nákupných cien takmer zdvojnásobil. Jeden z najväčších spracovateľ sóje v potravinárstve na Slovensku, spoločnosť Alfa Bio, používa na svoju výrobu najmä na Slovensku dopestovanú, certifikovanú, NON GMO sóju, z ktorej tradičným  spôsobom vyrába tofu, rastlinné nátierky a ďalšie výrobky pod značkou LUNTER.

„Zlepšovanie stravovacích návykov ľudí, zodpovednosť k životnému prostrediu a  udržateľnému rozvoju. To sú základné hodnoty spoločnosti Alfa Bio. Aj preto spracúvame čisto prírodnú, certifikovanú sóju, ktorá nie je geneticky modifikovaná a kupujeme ju slovenských, a v určitom množstve aj od bio rakúskych pestovateľov. Našich farmárov tak podporujeme a zároveň znižujeme ekologickú stopu, spojenú napríklad s jej prepravou,“ povedal XY, funkcia spoločnosti Alfa Bio.

Firma v súčasnosti kupuje slovenskú sóju od certifikovaných dodávateľov, spoločností Agroban z Bátky pri Rimavskej Sobote a Matex z Veľkých Kapušian. Spoločnosť deklaruje nepoužívanie geneticky modifikovaných organizmov vo svojich výrobkoch, ktoré na trhu nájdete pod značkou LUNTER. Tento záväzok zverejnila aj na jej webovej stránke.

„Vlani sme spracovali približne 1 500 ton prírodnej sóje vypestovanej našimi a rakúskymi certifikovanými farmármi. Medziročne zvyšujeme objemy o približne 100 ton. Zo sójových bôbov sme vlani tradičnou metódou vyrobili viac ako 250 ton tofu a nátierok,“ spresňuje XY. Až 40% výrobkov značky LUNTER končí na slovenskom a českom trhu, zvyšných 60% produkcie putuje na trhy ostatných krajín V4, tiež do Slovinska, Chorvátska, Rumunska, Bulharska a Belgicka.

Vedeli ste, že

Tofu a ďalšie produkty vyrábané z tradične spracovanej sóje sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie a mnohých klinických štúdií  vítanou súčasťou pravidelnej zdravej stravy. Sója je plnohodnotnou rastlinnou bielkovinou, s nízkym obsahom tuku. Má vysokým obsah vlákniny a omega mastných nenasýtených kyselín 3 a 6, ktoré sú pre zdravie a telo mimoriadne dôležité. Potraviny zo sóje pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi a pôsobia ako prevencia pred cukrovkou. Vedecké výskumy dokázali, že v sóji prítomné fytoestrogény pôsobia ako prevencia pred rozšírenými civilizačnými ochoreniami.